Retrodetaili taastootmine, paremana kui originaalis

By bonamore 23.04.2021

K125-M Evolution kardi pedaal

Väljakutse

Klient oli taastamas nõukogudeaegset karti – võistlemiseks, mitte muuseumis eksponeerimiseks. Raam oli olemas, aga mitmed olulised detailid puudu. Meie ülesanne oli need detailid nullist taasluua.

Mõistagi ei saanud me seekord kasutada 3D skannerit, vaid pidimelootma jääma puhtalt pöördinseneeriale.

Protsess

Ehitasime esialgse CAD mudeli lähtudes ainult vanadest fotodest, kasutades selleks programmi Autodesk Atlas. CNC freespingi Hemle C32 jaoks lõime programmi oma CAM lemmiktarkvaraga HyperMILL. Nii saime valmis fuktsionaalse mudeli, mida oli võimalik ka peegeldada – kardi juures kulus see hiljem marjaks ära.

Järgmise sammuna oli detail vaja teha ajastutruuks. Meie tootedisainer stiliseeris mudelit, ümardatud nurkadega pedaal on ilmeksimatult 1980-test pärit

Tootmine

Oldbaci 5-teljeline CNC freespink Hermle C32 teeb midagi võimatut – keeruline detail valmib ühe lõikamisega, ilma et seda peaks vahepeal ümber kinnitama. Autonoomne süsteem tõstab ise detailid freesimisalale ja nii saame toota üksikuid detaile, pikkides neid suuremahuliste seeriate vahele – ilma, et inimene peaks selleks midagi tegema. Tänu eriti väiksele ühenduskohale sai freesitud pedaali toorikust käega lahti murda. Masinast välja tulles on see kohe puhta läikiva pinnaga ja ei vajanud lisaviimistlust – vaid ühenduskoht tahtis liivapaberiga üle käimist. Pedaal on võistlemiseks valmis, tema vastupidavus ületab mitmekordselt originaali oma. Tehtud!

Amper Engineering (@_oldbac) • Instagram photos and videos